top of page
  • Simple Plants

Kremowa polenta z wegańskim ragù
Zabawa konsystencją jest jednym z najtrudniejszych, choć finalnie najbardziej satysfakcjonujących pośród kuchennych zajęć. Kontrolowanie gęstości i gładkości naszego dania wymaga nieco więcej uwagi, skupienia i pewności w działaniu. Nie znaczy to jednak, że gdy trzeba czegoś dodać coś ograniczyć, mamy skapitulować i dzwonić po take-away.


Najlepiej rozpracować ten myk na naszym nowym przepisie. Niedawno, na drodze mniej konkretnych poszukiwań, doszliśmy do wniosku, że ciekawie byłoby ponownie przygotować polentę, choć tym razem zamiast smażonej i zwartej, zachciało nam się tej zbliżonej do ziemniaczanego purée. Do tego banalnie prosty i wzbogacony ziołami sos warzywny. To domowa prostota, o której często marzymy, ale nie zawsze potrafimy ją dookreślić. Tym razem się uda - zobaczycie!

Ragù: 3 łyżki ajvaru 1 cebula pokrojona w piórka 1 papryka pokrojona w krótsze paski 1 cukinia pokrojona w plasterki 1 puszka pomidorów krojonych 2 łyżeczki suszonej bazylii 1 łyżeczka suszonego tymianku 3 łyżki oliwy pieprz i sól do smaku Polenta: 3 szklanki suchej kaszki kukurydzianej 1 kostka warzywna bio 1 szklanka wody (ew. więcej wody do kontrolowania gęstości) 2 szklanki mleka ryżowego lub innego mleka roślinnego 1 łyżeczka pieprzu ziołowego 2 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych sól do smaku 


1. Na rozgrzanej oliwie podsmażamy cebulę, aż stanie się miękka i lekko się zarumieni. 2. Do zezłoconej cebulki dodajemy paprykę, bazylię, tmianek i ajvar. Smażymy, regularnie mieszając, aż papryka zmięknie. 3. Na patelni ląduje cukinia. Podgrzewamy ją z resztą warzyw przez 5 minut, a później całość zalewamy pomidorami z puszki. Gotujemy, aż sos zredukuje się o ok. 1/4 objętości. - Kiedy sos jest gotowy, czas zabrać się za polentę! 4. Na patelnię wlewamy 2 szklanki mleka roślinnego i szklankę wody. Podgrzewamy. Kiedy jest gorące, dodajemy kostkę rosołową warzywną. Mieszając, czekamy, aż rozpuści się w płynie. 5. Do płynu wsypujemy powoli i równomiernie kaszkę kukurydzianą, równocześnie mieszając. Zmniejszamy "ogień" pod patelnią do 1/4 mocy. Po wsypaniu całości mieszamy dalej, aż zacznie gęstnieć. Ważne! Jeżeli kaszka gęstnieje, a ziarenka wciąż pozostają twarde (efekt mokrego piasku) - do polenty dolewamy więcej wody, kontrolując gotowanie. 6. Kiedy kaszka zrobi się gładka i miękka, dodajemy pieprz ziołowy, płatki drożdżowe i sól. Efekt końcowy powinien mieć jednorodną konsystencję, daleką od zwartości choć nieleistą. Polecamy podawać ragù na polencie - razem będą idealnie dopełniały się smakowo.

bottom of page